Pogoda w Olsztynie


Depesza METAR lotniska Olsztyn-Mazury

METAR = EPSY 022200Z VRB02KT CAVOK 11/06 Q1012=

STACJA........... EPSY - Olsztyn-Mazury (SZY)
POMIAR........... Fri May 3, 00:00 CEST
WIATR............ zmienny z prędkością 4 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
CHMURY........... bezchmurne niebo
TEMPERATURA...... 11°C
T.PUNKTU ROSY.... 6°C
WILGOTNOŚĆ....... 72%
CIŚNIENIE........ 1012 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 995 hPa

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Dzisiaj wciąż będzie majowe ciepło, ale temperatura w najcieplejszej porze dnia będzie już nieco niższa od tej sprzed dwóch poprzednich dni i zawierać się będzie w interwale od 23 do 25 stopni, nieco chłodniej będzie w pasie wybrzeża, a na krańcach południowych, ze względu na wyniesienia terenowe. Tutaj już wyraźnie ochłodziło w stosunku do wczorajszego poranka, a temperatura z 13,3ºC na Śnieżce, zeszła w dół do wartości 5,5ºC, a na Kasprowym Wierchu z 11,4ºC do 3,4ºC. Tutaj też mocno wieje, na Kasprowym Wierchu w porywach do 24 m/s, a na Śnieżce do 26 m/s. Jest to pierwszy zwiastun postępującej zmiany warunków pogodowych, którym towarzyszy nasuwanie się znad Ukrainy południowo wschodniej, Słowacji oraz Czech bezopadowego zachmurzenia głównie piętra wysokiego (Ci i Cs) i piętra średniego (Ac), które już w czasie przygotowywania tego komentarza przykrywa południową połowę kraju, z tendencją do przesuwania się w kierunku północno zachodnim i północnym.

W ciągu dnia spodziewane jest nasuwanie się chmur piętra niskiego przeważnie Sc i Cu, lokalnie, zwłaszcza na południowym zachodzie kraju możliwe są większe wypiętrzenia chmur kłębiastych (Cu med i Cb cal) prowadzących przelotne opady deszczu, burze nie są prognozowane. Także trzeba się liczyć ze wzrostem gradientu barycznego i wzmaganiem się wiatru południowo wschodniego, w zachodniej połowie kraju osiągającego prędkości przeważnie w interwale 50, 60 km/h. W porze nocnej wyraźnie słabnącego.

Nadal zablokowana jest strefowa cyrkulacja atmosfery przez wspomniany w poprzednim komentarzu rozległy obszar wysokiego ciśnienia rozciągający się niemal od bieguna północnego przez Spitsbergen, Skandynawię z przyległościami, a swoim klinem skierowanym na południe sięgającym przez wschodnie Bałkany po wschodnie akweny Morza Śródziemnego aż po północny Egipt. Pozostała część kontynentu i zachodnie akweny Morza Śródziemnego oraz wschodnie akweny Atlantyku pozostają w zasięgu płytkich ośrodków niżowych. Natomiast w swobodnej troposferze zachodzą istotne zmiany, dość szybko postępuje przebudowa pola geopotencjału, co niebawem spowoduje zablokowanie spływu zimnego powietrza arktycznego w umiarkowane i podzwrotnikowe szerokości geograficzne na wschodnich akwenach Atlantyku i południowego zachodu kontynentu. Górny klin wyżowy wychodzący od Morza Czarnego rozbudowuje się w kierunku północno zachodnim, aż po akweny Morza Północnego i południowe akweny Morza Norweskiego, a także po Szetlandy i Wyspy Owcze, nie sięgając Islandii, a w niedługim czasie połączy się z górnym wyżem znad wschodniej Kanady. Natomiast układy niżowe znajdujące się po południowej stronie klina wyżowego, zostaną odcięte od zimnego powietrza arktycznego i niesione prądem strumieniowym z zachodu na wschód przesuwać się będą nad południem kontynentu.

Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowywanie się górnej zatoki nad Rosją północno zachodnią z tendencją do schodzenia w kierunku południowym aż po Morze Czarne. Jest duże prawdopodobieństwo, że za kilka dni (6/7.05) nastąpi wymiana mas powietrza. Ciepłe powietrze polarne będzie wypierane znad naszego kraju przez zimne powietrze arktyczne napływające do nas krótką drogą znad Skandynawii i pozostanie u nas przez około jeden tydzień.

Jarosław Olędzki, 2 maja 2024r., godz. 7.35

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Olsztynie

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)